Kulak içi işitme cihazı nedir?

Kulak içi işitme cihazları günümüzde giderek popülerleşen, daha ileri teknolojilerle üretilmeye başlanan cihazlardır. Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte, cihaz gövdesindeki elektronik parçalar daha da küçültülmüş ve kulak içine yerleştirilebilecek seviyeye gelmiştir. Bu sayede, boyut olarak daha küçük ve dışarıdan belli olmayan bir görünüm elde edilebilmiştir. Kulak arkası işitme cihazlarının kulak içi kısmı da kulak kalıbının alınması ile yapılıyor olsa da, kulak içi işitme cihazının tamamı kişiye uygun, kulak anatomisine bakılarak üretildiği için kişiye özel tam uyum gösteren bir cihazdır.

Kulak içi işitme cihazı kimler için uygundur?

Cihazın dışarıdan görünmüyor olması, estetik kaygılar düşünüldüğünde büyük bir avantaj sağlamaktadır. Estetik beklentiler işin içine girdiğinde yalnızca cihazın fonksiyonu kriter olarak yeterli olmayabiliyor. İşitme cihazı tercihinde önemli olan, kullanım rahatlığı, kişinin memnuniyeti, ve işitme kaybına yönelik en uygun seçeneğin sunulması. Eğer kulak yapısı ve işitme kaybının türü ve derecesi uygun ise, estetik kaygılar nedeniyle kulak içi işitme cihazları tercih edilebilir. Kulak içi işitme cihazının en çok tercih edildiği durumlar, daha orta-ileri seviye arası işitme kayıpları ve estetik kaygının ön planda olduğu durumlardır. Henüz gelişme çağında olan kişilerde kulak yapısı giderek değiştiği için kulak içi işitme cihazları yetişkinlere önerilmektedir.

Kulak içi işitme cihazlarının avantaj ve dezavantajları nelerdir?

Kulak içi işitme cihazlarının bazı avantaj ve dezavantajları vardır. En büyük avantajlarından birisi dışarıdan dikkat edilmedikçe görünmemesidir, fakat buna ek olarak birçok avantajı daha vardır. Kulak içi işitme cihazları, kulak zarına daha yakın konumlandığı için ve dış kulak anatomisini de kullandığı için sunulan sesin frekans aralığı daha geniştir. Kullanım rahatlığı ve dışarıdan görünmeyişi gibi önemli avantajların yanında kulak içi işitme cihazlarının birkaç dezavantajından da bahsedecek olursak, diğer işitme cihazlarına kıyasla daha kısa sürede pil tükettiği ve pillerin maliyetinin biraz daha yüksek kaldığı sayılabilir. Cihaz kulak içinde olduğundan dolayı, ter, nem veya kulak kirine daha çok maruz kalacaktır, bu nedenle uzun süreli kullanım için düzenli bakım yapılması epey önemlidir. Bakım ve onarım hizmetleri diğer işitme cihazlarından daha maliyetli olabilir. Kulak içi ve diğer işitme cihazları hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz sizin için en doğru tercihi yapmanıza yardımcı olmak için uzman odyolog ve odyometristlerimiz ile merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.
Kulak içi işitme cihazlarının hem pilli hem de şarjlı modelleri mevcuttur. Çiğli İşitme olarak, pilli kulak arkası işitme cihazlarının yanında gittikçe popülerleşen şarjlı işitme cihazlarını da müşterilerimize sunuyoruz.

HEMEN ARA
+90 544 417 82 85